Ev  /   BÜYÜK YÖNETMEN KÜÇÜK FİLM: AYDEDE

BÜYÜK YÖNETMEN KÜÇÜK FİLM: AYDEDE

Abdurrahman Öner’in ilk uzun metraj filmi Aydede, iyi bir film. Eksiği ise çok iyi olamaması.

Abdurrahman Öner’i kısa filmi Buhar ile tanıdık. Birçok festivalde ödüllendirilen film, kusursuz biçimi ile dikkat çekmişti. Tek plandan oluşan film, konuyu biçimle örtüştürmeyi başaran bir yönetmenin ustalıklı işiydi. Filmdeki cinayeti seyirciye göstermemek için bulunan çözüm oldukça başarılıydı.  (Buhar filmi : https://vimeo.com/73521121 ) 

Sahnenin pornografikleşmesini engellemek gibi bir ahlaki derinlikle yapmamış olsa bile –bu tercihin sebebini kendisine bir söyleşi sırasında sormuştum- konuya yaklaşımına uygun bir sinematografik çözüm geliştirmişti. Bu kadar başarılı bir kısa filmle sinema gündeminde yer edinen Abdurrahman Öner’in ilk uzun metraj filmi Aydede festival yolculuğun ardından seyirci ile buluştu.
Oldukça başarılı, üstelik oldukça tutarlı bir biçimle konusunu anlatan kısa filmi Abdurrahman Öner’e yönelik beklentiyi yükseltti şüphesiz. Ben de kendi adıma kısa filminin tanışıklığıyla yönetmenin yeni filmini görme gereği hissettim. Aydede’nin proloğunun, Buhar’dakine benzer bir sinematografi ile tek plan olarak çekildiğini görünce heyecanım daha bir arttı. Ne var ki filmin devamında bu biçimsel yaklaşım -plan sekans-, yerini kesmelere bıraktı. Biçim durdu. Biçimin akışının yerini hikâye aldı. Bu, tabii ki filmin sinematografisinin başarısız olduğu anlamına gelmiyor. Oldukça başarılı bir görüntü yönetimine şahit oluyoruz filmde.

Tema anlamında Buhar filmindekine benzer bir içeriğe sahip Aydede filmi. Her ne kadar küçük Bekir ön planda olsa da filmin asıl hikâyesi, anneye ait. Yani bir kadın filmi aslında Aydede. Bir başına kalmış bir kadının yaşama tutunma çabalarını oldukça dengeli bir anlatımla perdeye yansıtıyor Öner. Paralelinde akan çocuk hikâyesi de içerdiği detaylar ile oldukça sıcak bir anlatının oluşmasına zemin hazırlıyor. Kokulu silgi, bisiklet hayali, gazoz kapakları, oyuncu kartları oyunu gibi çocukluk halleri filmde yer buluyor. Bu detayları klişe olmaktan çıkaran ise şüphesiz çocuk oyuncuların başarıları. Filmdeki çocuk oyuncuların hepsi oldukça başarılı bir oyunculuk sergiliyor.Anne rolündeki Ezgi Mola’nın olağanüstü oyunculuğunun da altını çizmemiz gerekli. Hem oyun hem de kullandığı şive açısından son derece başarılı bir oyunculuk sergiliyor Ezgi Mola. Şerif Sezer, Ayşenil Şamlıoğlu, Çetin Tekindor gibi profesyonellik güveni ile büyük oynayan oyuncuların ana akım sinema dışındaki filmlerde çıkardıkları oyun anlatıyı gerçekçilik anlamında zedeliyor. Aydede’de Ayşenil Şamlıoğlu’nun varlığı zaman zaman filmin gerçekçiliğine zarar veriyor bu anlamda. Buna rağmen filmdeki oyuncu yönetiminin oldukça başarılı olduğunu tekrar vurgulayalım. 

Hikâyesi, oyuncu ve görüntü yönetimi, karakter değişiminin dengesi ve toplamda bütünlüğü ile iyi bir film Aydede. Filmin, eksiği ise çok iyi bir film olamaması. Belki oldukça başarılı bir kısa film ile sinemaya girişinden yahut filme dair farklı bir biçim beklentisi Abdurrahman Öner ismi için iyi bir ilk filmi yetersiz kılıyor. Daha iyisini sonraki filmlerinde umarım başarır. ‘Kiyarüstemi sendromu’na tutulmuş Türkiye sineması topyekûn bu hastalıktan kurtulduğunda büyük bir anlatının Abdurrahman Öner’in elinden çıkması da hiç zor değil. Zira büyük bir yönetmen potansiyeli taşıyor Abdurrahman Öner. 


aydede-4
buhar1
1788_1_5-Aydede
1289990_roadtothemoon_21061
R33R3
Road_to_the_Moon-438669630-large
EER
DCDCDC